Adresy Bitcoin’a “Whale’a” sugerują, że rynek może być zdecentralizowany

Omkar Godbole
Adresy Bitcoin’a “Whale’a” sugerują, że rynek może być zdecentralizowany
Liczba adresów wielorybów, lub tych, które posiadają dużą liczbę bitcoins, zmniejszyła się do 14 miesięcy.

Jednak spadek nie jest koniecznie rozwój cenowy i może zamiast tego wskazywać, że rozkład własności Bitcoinów zmienia się.

W niedzielę, były 103 adresy posiadające co najmniej 10.000 BTC – najniższy od maja 2019 roku, według blockchain analytics firmy Glassnode. Liczba ta zmniejszyła się o 8% w ciągu tego 2,5-miesięcznego okresu.

Dziesięć tysięcy Bitcoin Revolution jest warte blisko 93 miliony dolarów w czasie prasy.

btc-adresy – z 10k
Adresy posiadające co najmniej 10.000 BTC

Niektórzy mogą postrzegać spadek adresów wielorybów jako oznakę słabszej presji nabywczej i przewidywać w rezultacie spadek cen. Jednak Richard Rosenblum, współzałożyciel i współprowadzący transakcje u dostawcy płynności kryptońskiej GSR, sugeruje, że jest inaczej.

“To niedźwiedzi widok, jak najwięksi posiadacze zmniejszają swoje udziały, ale byczy niedźwiedzi widok, jak rynek staje się coraz bardziej zdecentralizowany”, powiedział Rosenblum CoinDesk w czacie telegramowym.

Zmiana rynku?
Potwierdzeniem komentarzy Rosenbluma jest wzrost liczby adresów Bitcoinów o niższej wartości w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

btc-adresy-1k
Adresy posiadające co najmniej 1.000 BTC

Na przykład, w niedzielę w 2 155 adresach znajdowało się co najmniej 1000 monet, co stanowi wzrost o prawie 3% w stosunku do niskiego poziomu 2 097 odnotowanego w kwietniu.

Glassnode-studio_bitcoin-adresy-z równowagą-%e2%89%a5-1-1
Adresy posiadające co najmniej 1 BTC
Źródło: Glassnode
Tymczasem liczba adresów posiadających co najmniej 1 BTC nadal osiąga nowy rekord. Tak samo jak adresy posiadające 0.1 BTC i 0.01 BTC.

W związku z tym można by twierdzić, że własność Bitcoinów jest przenoszona z relatywnie niewielu wielorybów na dużą liczbę mniejszych inwestorów.

“Z czasem można by oczekiwać, że [bitcoin] w naturalny sposób rozproszy się na więcej rąk”, powiedział Rosenblum.

Limity danych
Łańcuchy blokujące są przezroczyste i pozwalają na przeglądanie i analizę każdej pojedynczej transakcji. Mimo to, wyciągnięcie definitywnych wniosków z metryk takich jak wzrost adresów może być trudne, ponieważ pojedynczy użytkownik lub giełda może posiadać wiele adresów.

“Wieloryby mogą nie mieć wszystkich swoich udziałów w jednym adresie i ruchomym krypto dla celów zarządzania ryzykiem”, powiedział Simon Peters, analityk rynku kryptograficznego w platformie inwestycyjnej eToro.

Jako takie, wzrost lub spadek liczby adresów Bitcoinów może nie w pełni odzwierciedlać wejście lub wyjście inwestorów.